Aktualności

data dodania: 2011-04-03


Odsłonięcie Tablicy
Dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz małżonką i 94-oma towarzyszącymi im w drodze na uroczystości katyńskie osobistościami życia publicznego w Polsce, Polonia Francuska ufundowała tablicę, której aktu odsłonięcia dnia 3 kwietnia 2011 w kościele polskim pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Paryżu dokonał przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości pan Mariusz Błaszczak.
roczystość poprzedziła Msza św. celebrowana przez Rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji Ks. inf. Stanisława Jeża wraz z Ks. inf. gen. Witoldem Kiedrowskim, Ks proboszczem Wacławem Szubertem i Wicerektora pmk Ks. Henrykiem Szulborskim.
Ks. Rektor wygłosił też piękne, patriotyczne kazanie, w którym odwoływał się między innymi do obchodzonej 2 kwietnia rocznicy śmierci, i czekającej nas, 1 maja, beatyfikacji Papieża-Polaka Jana Pawła II. Po zakończeniu Eucharystii, Pan poseł Mariusz Błaszczak w swym wystąpieniu odczytał okolicznościowy List Prezesa PiS Pana Jarosława Kaczyńskiego (patrz str. następna), z wyrazami wdzięczności dla Polonii i naszych francuskich Przyjaciół za upamiętnienie w Paryżu ofiar smoleńskiej tragedii. Następnie głos zabrał Pan Andrzej Melak ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, brat śp. Stefana Melaka, jednej z ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., który w bardzo emocjonalnym wystąpieniu, przerywanym brawami, mówił o zaniedbaniach związanych z przebiegiem śledztwa dotyczącego wypadku prezydenckiego samolotu i konieczności pełnego wyjaśnienia jego przyczyn.
W uroczystości w wypełnionym wiernymi po brzegi Kościele Polskim, obok wspomnianych osób uczestniczyli Ambasador RP we Francji Pan Tomasz Orłowski, konsulowie: Pani Magdalena Ryszkowska i Pan Mikołaj Kwiatkowski z małżonką, przedstawiciele francuskich i polskich organizacji kombatanckich i wojskowych, stowarzyszeń polonijnych, a także redaktor Anita Gargas z Gazety Polskiej oraz ekspert do spraw wypadków samolotowych Pan Zbigniew Wojno (którzy dzień wcześniej wzięli udział w spotkaniu z Polonią w paryskim Domu Kombatanta, przy rue Legendre). Uroczystość uświetnił śpiew połączonych chórów - parafialnego i „Piast”, a przede wszystkim bardzo liczny udział pocztów sztandarowych polskich, francuskich a nawet amerykańskich organizacji, które zostały wprowadzone do świątyni na początku Mszy św., podczas odśpiewywania pieśni „Gaude Mater Polonia”.
Po odsłonięciu – przez Pana M. Błaszczaka (w imieniu Jarosława Kaczyńskiego) i poświęceniu jej przez Ks. Rektora oraz odmówieniu wspólnie modlitwy za ofiary katastrofy i w intencji naszej Ojczyzny, wiersz „Orzeł Biały” deklamował - po polsku i francusku - jego autor Pan Stanisław Gaczoł, poczem zebrani odśpiewali „Boże coś Polskę”.

Na zakończenie pragniemy jeszcze raz wyrazić słowa wielkiej wdzięczność Polskiej Misji Katolickiej, Parafii pw. Wniebowzięcia nmp oraz wszystkim Państwu, którzy włączyli się w organizację uroczystości, podczas której w paryskim Kościele Polskim znalazła się Tablica pamięci o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim (który w 2007 r. spotkał się tutaj Polonią francuską) i pozostałych 95-ofiarach katastrofy smoleńskiej.
Osobne słowa podziękowania pragniemy złożyć Panu Józefowi Surowcowi, który organizował przybycie kombatanckich Pocztów sztandarowych.
Dziękujemy wreszcie Wam wszystkim, Drodzy Rodacy, za waszą obecność i modlitwę. q
Organizatorzy


 

data dodania: 2011-11-24

Z kopią krzyża tego sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, transparentami, flagami i zdjęciami ofiar katastrofy smoleńskiej udali sie do Pałacu Sprawiedliwości i Parlamentu Europejskiego członkowie warszawskiej Fundacji Praw Człowieka, Obrońcy Krzyża z Warszawy i grupa osób reprezentująca Polonię Francuską. Fundacja Praw Obrony Człowieka po raz kolejny zorganizowała pikietę przeciw naruszaniu praw człowieka w Polsce i w Europie. Domagano sie wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej, wyjaśnienia śmierci generała Marka Papały, Krzysztofa Olewnika jak również zwiększenia walki z korupcją. Manifestacji przewodniczył pan Dariusz Wernicki - przewodniczący Fundacji Praw Obrony Człowieka.

1 ... 23 24 25