Aktualności

data dodania: 2016-01-10

 10 styczeń br. był to dla nas wyjątkowy  dzień, w tym dniu obchodziliśmy dwa ważne wydarzenia, kolejna miesięcznica smoleńska oraz nasze spotkanie opłatkowe Radia Maryja które zostało poprzedzone Mszą św. Eucharystia w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i w intencji Radia Maryja i TV Trwam została odprawiona w  o godz. 11 tej  w kościele Wniebowzięcia NMP na Concorde w Paryżu. Mszy św.przewodniczył ks. inf. Stanisław Jeż w asyście proboszcza tutejszej parafii ks. proboszcza Wacława Szuberta i naszego gościa z Radia Maryja  ojca Jana Króla. Na naszą Eucharystie i spotkanie opłatkowe przybył  poseł PIS pan Andrzej Jaworski  i konsul pan Mariusz Michalak z żoną Anną i córeczką Kamilkom.Ołtarz przy którym sprawowana była Eucharystia udekorowany był świątecznie choinkami,szopką oraz naszymi dekoracjami związanymi z katastrofą smoleńską . Homilie nawiązująca do niedzieli  Chrztu Pańskiego, Radia Maryja i katastrofy smoleńskiej wygłosił nasz gości z Torunia ojciec Jan Król, kazanie było tak piękne i wymowne, że ojciec na zakończenie został wynagrodzony oklaskami. Msze św  naszą uświetnił swoim śpiewem chór Piast i jak każdego 10 miesiąca poczty sztandarowe.Eucharystie zakończyliśmy odśpiewaniem pieśni Bożę coś Polskę,nareszcie po tylu latach możemy śpiewać,,Ojczyznę Pobłogosław Panie ",Polska odzyskuje wolność pod rządami PIS. Po zakończonej Eucharystii osoby zapisane na spotkanie opłatkowe Radia Maryja przemieścili się do Domu Kombatanta który mieści się w Paryżu XVII na 20 rue  Legendre. Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą którą poprowadzi ks.inf. Stanisław Jeż , dzieleniem się opłatkiem i składaniem sobie na wzajem życzeń,następnie zasiedliśmy do obiadu przygotowanego przez członkinie Stowarzyszenia Obrońców Krzyża.W przerwach miedzy posiłkami śpiewaliśmy kolędy była tez ożywiona dyskusja na temat obecnej sytuacji w Polsce, zabrał tez głos nasz gość ojciec Jan Król i poseł pan Andrzej Jaworski który w swoim wystąpieniu zapewniał nas ,że PIS się nie cofnie nawet o krok i będzie dalej przeprowadzało reformy które polakom obiecali, odśpiewany został tez nasz hymn narodowy.Spotkanie zakończyliśmy udzieleniem wywiadów dla Radia Maryja i odśpiewaniem sto lat dla ojca Jana Króla. Całe spotkanie przebiegało w ciepłej radosnej,rodzinnej atmosferze,wychodzący goście bardzo nam dziękowali za zorganizowanie tak wspaniałego spotkania i zadawali pytania kiedy znów zorganizujemy jakieś spotkanie. Organizatorami spotkania było Stowarzyszanie Obrońców Krzyża i Stowarzyszenie Kombatantów koło Paryż. Na pewno zorganizujemy  spotkanie opłatkowe w przyszłym roku w miesiącu styczniu,o innych spotkaniach będziemy powiadamiać. W imieniu organizatorów bardzo dziękuje wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania tego opłatka i wszystkim uczestnikom tego spotkania, naprawdę było to wspaniałe spotkanie.          

Przypominam wszystkim zainteresowanym ,że nasza kolejna Msza św.w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej zostanie odprawiona 10 lutego (środa ) o godz. 18.30 w kościele polskim Wniebowzięcia NMP na Concorde.Zapraszam serdecznie w imieniu organizatorów Stowarzyszenia Obrońców Krzyża.    
     
                                                                                                                                                  Maria Jolanta Dzwigała

PS.  Zobacz zdjecia w Galerii

data dodania: 2015-12-24

 

Zarząd Stowarzyszenia Obrońców Krzyza, pragnie złożyć serdeczne świąteczne życzenia. Niech Dzieciątko narodzone w Betlejem oświeca i napełnia nasze serca nadzieją i pokojem, wiernością i miłosierdziem, byśmy trwali w Jego miłości. Niech Nowonarodzony Jezus błogosławi wszystkim dobrym natchnieniom w Nowym Roku 2016.
 

data dodania: 2015-12-01

185 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

Dnia 28 listopada 2015 roku, SPK Koło Paryż zorganizowało uroczyste obchody 185-tej rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16 na cmentarzu Montmartre, gdzie przy grobach Powstańców Listopadowych, zgromadzili się Polacy mieszkający w regionie paryskim, oraz liczna grupa gości z Niemiec (z Klubu GP z Essen). Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości, biorąca w nich udział Pani Barbara Kłosowicz, opowiedziała zainteresowanym, jak zwykle w bardzo interesujący sposób, historie związane z niektórymi grobowcami znajdującymi się przy Alei Polskiej, oraz spoczywającymi w nich Powstańcami Listopadowymi.
Licznie zgromadzeni uczestnicy z Francji i Niemiec, wspólnie z prowadzącymi spotkanie Anną i Andrzejem Kołakowskimi odśpiewali pieśni patriotyczne z tamtych czasów („Warszawianka 1830”, „Polonez Kościuszki”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Ostatni mazur”, „Przy sadzeniu róż”, oraz „Marsz Polonia”), które były przeplatane wierszami, deklamowanymi przez uczestników (Zbigniew Kowalik, Krzysztof Walendzik, Mirosław Sadowski, oraz Jan Marciniak).
Na zakończenie uroczystości na cmentarzu Montmartre ksiądz Infułat Stanisław Jeż przypomniał wielkie dzieła, które powstały dzięki przebywającym na emigracji takim postaciom, jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, książę Adam Jerzy Czartoryski, Zygmunt Krasiński, Fryderyk Chopin i wielu innych, którzy tworzyli Wielką Emigrację. To właśnie wtedy powstały takie dzieła jak najstarsza Polska Misja Katolicka, Hotel Lambert i wiele innych.
Następnie ksiądz Infułat poprowadził wspólną modlitwę za spokój dusz zmarłych powstańców, poczym po odśpiewaniu roty Boże coś Polskę i zapaleniu zniczów na grobach polskich Powstańców przenieśliśmy się do Domu Kombatanta przy ulicy Legendre.
Drugą część obchodów rozpoczęła Anna Kołakowska, która wygłosiła bardzo ciekawy i wzruszający referat o przemarszu powstańców na emigrację przez takie kraje jak Austro-Węgry, Niemcy, czy Francję.
Spotkanie zakończyło się koncertem Andrzeja Kołakowskiego, wielkiego barda współczesnej pieśni patriotycznej, a jednocześnie głównego pomysłodawcę uroczystości obchodów 185 rocznicy Powstania Listopadowego.