Aktualności

data dodania: 2015-11-23

Z okazji 185 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego SPK Koło Paryż organizuje uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Najpierw, 28 listopada o godz. 16/00 spotykamy się na cmentarzu Montmartre, gdzie przy grobie Powstańców Listopadowych (na Alei Polskiej) odśpiewamy pieśni (przy wydatnej pomocy barda Andrzeja Kołakowskiego), oraz wysłuchamy recytacji wierszy z tamtego okresu (przygotowywane są śpiewniki z pieśniami i wierszami). Następnie spotykamy się o godz. 18/00 w Domu Kombatanta (20 rue Legendre w Paryżu 17, M° Villiers lub Malesherbes), gdzie jest przewidziany dalszy koncert oraz prelekcje na temat Powstania.

data dodania: 2015-11-17

Zamachy w Paryżu wstrząsnęły światem. Do Francji napłynęły kondolencje i wyrazy solidarności. Zobacz jak upamiętniano ofiary ataków we francuskiej stolicy.

Prezydent Andrzej Duda przekazał wyrazy współczucia dla Francuzów, zwłaszcza rodzin, które straciły najbliższych w zamachach w Paryżu. "Jesteśmy z Wami myślą, żalem i modlitwą" - napisał prezydent. Także desygnowana na premiera Beata Szydło złożyła kondolencje narodowi francuskiemu. "W tych chwilach musimy być razem!" – podkreśliła.

 

Modlitwa i zapalonymi swiecami  zarząd Stowarzyszenia Obrońców Krzyza , wyrazil wspolczucie , zal i gniew solidaryzujac sie z rodzinami i narodem francuskim.

data dodania: 2015-11-16

Skandaliczny  artykul o pewnej dziennikarce z Gazety Wyborczej, ktora zostala zaproszona na odczyty przez polski Konsulat w Lyonie!

To hanba zeby tak wazny urzad panstwowy jak Konsulat , zaprosil i dal mozliwosc odczytu bredni dla tak wrogo nastawionej pseldo ,, pisarki`` . Prosze o przeczytanie i wysnucie wnioskow z kim Konsulat ma doczynienie.

Państwo, w którym w końcu przepracujemy swoje traumy i przestaniemy się jawić jako "Słomiany Smok Wawelski z krzyżem wbitym w tyłek" (Joanna Bator)

Pisarka Joanna Bator oznajmiła, że po 11 listopada wstydzi się bycia Polką. Laureatka tegorocznej nagrody Nike nie sprecyzowała niestety, jakiej narodowości wolałaby być, ale podobno propozycje już masowo płyną z ambasad Korei Północnej, Wenezueli, Szwecji (patrz: tęcza) czy, oczywiście, Rosji.

"mąż kojarzy mi się z czymś klaustrofobicznym, dusznym, przymusowo monogamicznym
"Nie chcę dzieci, jednak wszystkie babskie atawizmy mam na miejscu"

SPOTOKANIA AUTORSKIE Z JAONNĄ BATOR W BORDEAUX, LYONIE TULUZIEI 
W ramach corocznych spotkań wokół kultury i literatury polskiej organizowanych przez Konsulat Generalny w Lyonie i jego partnerów w Bordeaux i Tuluzie serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie z Joanną Bator.  - 1 grudnia  o godz. 19.30 w Bordeaux, (ksiegarnio- kawiarna Mots bleux, 40 Rue Poquelin Moliere) - 3 grudnia godz. 19.30 w Lyonie (Konsulat Generalny w Lyonie, 79 rue Crillon, 6. dzielnica) - 4 grudnia  godz. 18.00 w Tuluzie (księgarnia Les Ombres Blanches, 50 rue Gambetta) Spotkania te będą prowadzone po polsku i tłumaczone na język francuski. Będzie to wyjątkowa okazja aby poznać i dowiedzieć się więcej o słynnej polskiej pisarce, dziennikarce, laureatce literackiej nagrody Nike Joanna Bator urodziła się 2 lutego 1968r. w Wałbrzychu. Jest pisarką, publicystką, podróżniczką, eseistką, specjalistką od antropologii kultury i gender studies, nauczycielką akademicka
Dzięki licznym wyjazdom za granicę, a przede wszystkim do Tokio, Joanna Bator stała się znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego pobytu Joanny Bator w Japonii była książka Japoński wachlarz. Za powieść Ciemno, Prawie noc, autorka otrzymała Nagrodę Literacką Nike w 2013 roku. Tą książką pisarka udowodniła że jest jedną z najciekawszych polskich pisarek średniego pokolenia. Powieść Ciemno, prawie noc zabiera nas w podróż do Wałbrzycha wraz z Alicją Tabor, bohaterką książki, reporterką jednej z gazet. Poznajemy bolesną, sięgającą II wojny światowej, historię jej rodziny i związanych z nią osób. We Francji ukazała się dotychczas książka Piaskowa Góra. Joanna Bator jest również znana ze swoich artykułów publikowanych w National Geographic i Voyages.

NIKE dla horroru CIEMNO, PRAWIE NOC. Michnik zachwycony


 

 


 

1 ... 3 4 5 6 7 ... 25